Počet zazmluvnených projektov prudko narástol, riešime problémy najchudobnejších rómskych komunít

17.03.2014 21:00

Splnomocnenec vlády SR pre rómske komunity Peter Pollák pripravil na pôde Národnej rady SR stretnutie s rómskymi starostami, zástupcami rómskych mimovládnych organizácií a aktivistami. S takmer päťdesiatkou účastníkov prediskutovali viacero zásadných otázok. Pollák zároveň odprezentoval aj výsledky využívania eurofondov, keďže počet zazmluvnených projektov prudko narástol, a práve takéto kroky riešia problémy najchudobnejších rómskych komunít.

Aktivity Úradu splnomocnenca SR pre rómsku komunitu prispeli od októbra 2012 po súčasnosť k jednoznačnému nárastu plnenia zazmluvneného objemu prostriedkov zo štrukturálnych fondov. „Do môjho nástupu na úrad bolo zazmluvnených len 51 projektov v celkovej hodnote 15 a pol milióna eur, čo predstavuje necelých 9 percent zo zazmluvnenej alokácie medzi ministerstvom vnútra a riadiacimi orgánmi. Do konca februára tohto roka sme však dokázali pripraviť ďalších 134 projektov, vrátane národných projektov, celkovo ich je teda už 185. Dôležité je, že celková hodnota nenávratného finančného príspevku je už takmer 72 a pol milióna eur, čo predstavuje takmer 41 percent zo zamluvnenej alokácie,“ vysvetlil Peter Pollák.

 Úrad splnomocnenca vlády SR pre rómske komunity je koordinátorom horizontálnej priority Marginalizované rómske komunity. Zámerom tejto priority je zvýšenie zamestnanosti a vzdelanostnej úrovne príslušníkov MRK a zlepšenie ich životných podmienok. Horizontálna priorita je napĺňaná prostredníctvom štyroch prioritných oblastí – špecifických cieľov: vzdelávanie, zamestnanosť, zdravie, bývanie. „Mojou ambíciou je využiť štrukturálne fondy pre rozvoj rómskych komunít a tým aj Slovenska. Efektívnym a adresným využitím štrukturálnych fondov vylepšujeme nielen sociálnoekonomické postavenie obyvateľov rómskych komunít, ale aj kvalitu života ostatných obyvateľov obce. V čase môjho nástupu do funkcie splnomocnenca bol zazmluvnený podstatne nižší počet projektov ako je tomu v súčasnosti,“ doplnil splnomocnenec vlády.

 Nárast počtu zazmluvnených projektov dosiahol úrad splnomocnenca v roku 2013 viacerými aktivitami. „Predovšetkým sme zintenzívnili aktívnu komunikáciou medzi úradom a jednotlivými inštitúciami. Podarilo sa nám tiež zapojiť rozhodujúcich a kľúčových hráčov v oblasti mimovládneho sektora, obcí s cieľovou skupinou MRK, vyššie územné celky, regionálne kancelárie Slovenského národného strediska pre ľudské práva a podobne,“ poznamenal splnomocnenec vlády pre rómske komunity Peter Pollák. Ďalším dôležitým faktorom bolo podľa neho aj cielenejšie zameranie koncepcie , resp. zlepšenie kombinácie programov už existujúcich na národnej úrovni (rezortné koncepcie pre vzdelávanie - predškolská príprava, asistenti učiteľov, podpora rómskeho jazyka, integrované vzdelávanie, regionálny rozvoj a bývanie - výstavba nájomných bytov a infraštruktúra, podpora zdravia - zdravotní asistenti, komunitný rozvoj a zamestnanosť - komunitní sociálni pracovníci, komunitné centrá, sociálne podniky) a ďalšie.